CHŁODZENIE SUFITOWE
Oferujemy nowoczesne systemy chłodzenia sufitowego
Chłodzenie sufitowe ma za zadanie chłodzić powietrze w pomieszczeniu lub obiekcie. Najczęściej tradycyjne klimatyzatory-agregaty chłodnicze chłodzą powietrze w sposób punktowy a chłodzenie sufitowe rozprowadza chłód promieniując po całej powierzchni.
CHŁODZENIE SUFITOWE Almar PRO PANEL
Panele systemowe ALMAR PRO z gipso-włókniny przeznaczone są do montażu na konstrukcji sufitów podwieszanych jak i standardowych, służące jako element chłodząco grzewczy.
Gdzie możemy stosować chłodzenie sufitowe
Chłodzenie sufitowe stosujemy najczęściej w budownictwie modułowym, tradycyjnym budownictwie drewnianym, w budynkach biurowych, budynkach przemysłowo-użytkowych oraz na przestrzeniach obiektów sportowych
Sposób działania paneli chłodzących
Panele chłodzące chłodzą ciecz która krąży w obiegu przez co schładza się powietrze. Jest to lepsza opcja chłodzenia niż klimatyzatory lub nawiewy
Sposób montażu chłodzenia sufitowego
Panele przykręcamy do wcześniej przygotowanego stelaża który znajduje się na suficie jako tzw. sufit podwieszany, łączymy je za pomocą szybkozłączek. Chłodzenie sufitowe najlepiej współpracuje z pompą ciepła -rewersyjną a ogrzewanie sufitowe z różnymi źródłami ciepła od pompy ciepła, źródeł ciepła na paliwo stałe, po źródła ciepła elektryczne.
System chłodzenia często jest używany jako rozwiązanie wspomagające inne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego
Panel ALMAR PRO może być stosowany w pojedynczych pomieszczeniach wykorzystując ogrzewanie płaszczyznowe z wysokotemperaturowym ogrzewaniem ,obniżamy w ten sposób koszty inwestycji oraz wymiany starej instalacji która wiąże się z kosztami.
Są one często stosowane jako uzupełnienie innych rozwiązań ogrzewania i chłodzenia paneli promieniujących. Konwencjonalny system ogrzewania i chłodzenia sufitowego jest instalowany na sufitach podwieszanych lub bezpośrednio na suficie . W przypadku nieruchomości biurowych lub komercyjnych, aktywacja elementu termicznego jest ekonomicznym i zrównoważonym sposobem ogrzewania i chłodzenia budynków w sposób energooszczędny.
CHŁODZENIE SUFITOWE Almar PRO PANEL
Technologia sufitów chłodzących od wielu lat jest z powodzeniem stosowana jako energooszczędna technologia do usuwania suchych obciążeń chłodniczych. Sufity chłodzące są optymalne pod względem termofizjologicznym, gdy są stosowane w połączeniu z systemami wentylacyjnymi do kondycjonowania powietrza wewnętrznego w odniesieniu do wilgotności powietrza . Tworzą zatem wysoki stopień akceptacji i zadowolenia z komfortu cieplnego mieszkańców.
Ryzyko kondensacji na chłodzonym suficie jest skutecznie i bezpiecznie chronione przez ograniczenie temperatury zasilania i kondycjonowanie świeżego powietrza. Sufity chłodzące chłodzą się bez ruchu powietrza, który mógłby spowodować przeciągi. Dlatego sufity chłodzące mają pozytywny wpływ na komfort. Ponieważ postrzegana temperatura pomieszczenia pod sufitami chłodzącymi jest nieco niższa lub wyższa od rzeczywistej temperatury pomieszczenia, powstają dodatkowe pozytywne efekty w odniesieniu do efektywności energetycznej systemu.
Sufity chłodzące przenoszące wodę mogą być stosowane jako uzupełnienie, jeśli systemy regulacji temperatury chłodzonego powietrza są niewystarczające. Efekt chłodzenia uzyskuje się głównie poprzez absorpcję ciepła, przy czym konwekcja jest funkcją drugorzędną.
W niektórych budynkach ludzie, sprzęt, światło słoneczne lub oświetlenie generują bardzo dużą ilość ciepła, przez co systemy regulacji temperatury chłodzonego powietrza są niewystarczające. Korzystanie z tradycyjnego systemu klimatyzacji chłodzonego powietrza może powodować zakłócenia spowodowane przeciągami itp.
Aby zmniejszyć ilość chłodzonego powietrza, sufity chłodzące przenoszące wodę można wykorzystać jako uzupełnienie systemu. Nikt nie zaprzeczy, że ciepło słońca ma bardzo przyjemny i bezpośredni wpływ w chłodne dni. Ogrzewanie sufitowe również promieniuje z góry, przy czym temperatura powietrza na dole jest łagodna. Wszystkie inne obiekty w pomieszczeniu i wszystkie otaczające je powierzchnie są również ogrzewane przez promieniowanie cieplne z ogrzewania sufitowego. Ponieważ podłoga jest izolowana termicznie, ciepło promieniowania z sufitu jest tam pochłaniane, a powierzchnia podłogi jest nawet nieco cieplejsza niż temperatura wewnątrz. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o zimne stopy przy ogrzewaniu sufitowym.
WARIANTY SYSTEMU
Wariant 1 panela
Posiada wyfrezowane kanały w płycie w kształcie ślimaka i zaznaczone miejsca gdzie znajduje się rura grzewcza do bezpośredniego montażu na stelażu lub suficie
Wariant 2 panela
Posiada wyfrezowane kanały w płycie w kształcie ślimaka zaszpachlowaną rurę grzewczą w kanałach, panel posiada dodatkową izolację w postaci wełny skalnej oraz zaznaczone miejsca gdzie znajduje się rura grzewcza do bezpośredniego montażu na stelażu lub suficie
DANE TECHNICZNE
Materiał panel gipsowo -włókninowy
Współczynnik przewodzenia ciepła U – 0,32 W/M/k
Maksymalne ciśnienie robocze -4 bary
Wydajność grzewcza W/m – 95
Wydajność chłodzenia W/m – 80
Waga paneli w zależności od grubości od 12 do 35 kg
Rozstaw kanałów 7,5 cm
Średnica rurki 8/10 mm
SCHEMAT MONTAŻU
Panele przykręcamy do stelaża lub ściany
Wprowadzamy rurę do kanałów
Łączymy je za pomocą szybkozłączek typu push-fit
Szpachlujemy kanały
Wykańczamy sufit
ZALETY SYSTEMU
Chłodzenie sufitowe w porównaniu ze standardowymi klimatyzatorami oddaje chłód po całej powierzchni. Chłodna woda znajdująca się w rurociągach systemu chłodzącego świetnie chłodzi powietrze, w ten sposób odczuwamy uczucie komfortowego chłodu. Instalacja chłodzenia sufitowego nie wytwarza uciążliwego hałasu -jest całkowicie cicha w porównaniu z innymi urządzeniami chłodzącymi. Jest również całkowicie niewidoczne, warto pamiętać że panel chłodzący nie zmniejsza znacznie wysokości pomieszczeń, dzięki jego niewielkiej grubości ok 3 cm.
Element chłodząco-grzewczy
Dobre właściwości chłodzące/cieplne
Łatwy ,szybki montaż
Równomierne rozprowadzenie chłodu
Montaż na każdym rodzaju sufitu
Można montować na tym wentylację oraz oświetlenie