Pytania i odpowiedzi dotyczące ogrzewania
Porady
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?
Dużo argumentów na tak przekonuje nas że ogrzewanie podłogowe jest zdrowe. Największą korzyścią dla zdrowia, jaką możesz uzyskać dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego , jest zmniejszenie problemów z oddychaniem, które może przynieść.
W przeciwieństwie do prądów konwekcyjnych używanych do ogrzewania domu tradycyjnymi grzejnikami ściennymi podłogówka zachowuje porządek dzięki promieniowaniu. Gdy prądy konwekcyjne poruszają się ruchem kołowym aby ogrzać pomieszczenie, przechwytują i redystrybuują kurz gdy to robią unoszą się swobodnie w powietrzu co sprawia że łatwiej nam je oddychać. A dla tych z nas, którzy cierpią na astmę i inne choroby z oddychaniem jest to zła wiadomość.
Ogrzewanie podłogowe jest świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię, jednak łagodne ogrzewanie pomieszczenia przez promieniowanie (nie tego typu !) oznacza że ruch cząsteczek kurzu jest znacznie mniejszy ,abyśmy mogli się w nie zaplątać, więc jest mniej prawdopodobne że wdychamy je podczas oddychania. Temperatura podłogówki jest zbyt niska by mogła podnosić kurz do góry. Temperatura ogrzewania podłogowego nie może być wyższa niż temperatura człowieka 36,6 stopni, jeśli to przekroczymy możemy odczuć przegrzanie organizmu. Idealna temperatura Twojej podłogi powinna wynosić 28-29 stopni a temperatura wody w rurach od 35-40 stopni. Osoby cierpiące na zapalenia stawów również uznają ogrzewania podłogowe za korzystne, chłodniejsze miejsca mogą spowodować spustoszenie w stawach a wielu uważa, że okresy niskiego ciśnienia barometrycznego i wysokiej wilgotności mogą znacznie pogorszyć objawy.
Uważa się że bezpośredni kontakt ze stałym źródłem ciepła, takim jak podłogówka pomaga złagodzić ból odczuwany przez osoby cierpiące zwłaszcza osoby z zapaleniem stawów w nogach, stopach i kostkach.
Jak przeprowadzić montaż ogrzewania podłogowego Almar?
Systemy ALMAR wodnego ogrzewania podłogowego są proste i łatwe w montażu. Przed całą instalacją w trakcje tworzenia projektu warto ustalić podstawowe zasady instalacji, ustalić harmonogram prac z fachowcem. Nasze ogrzewania możesz zainstalować samodzielne ważne jest przestrzeganie staranności, wytycznych producenta oraz estetyki wykonania instalacji.
ALMAR System metodą suchej zabudowy jest dla wszystkich lubiących majsterkowanie, montaż trwa w zależności od metrażu około 2-3 dni. Jest lekki przy czym nie obciąża stropu, niski -zachowuje wysokość pomieszczeń. Można go stosować bez wylewki betonowej to tylko ok 3-4 cm (sucha zabudowa) oraz (zabudowa mokra ) z wylewką betonową około 6-7 cm .
Czy jest możliwość połączenia tradycyjnego ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym?
Systemy ALMAR wodnego ogrzewania podłogowego są proste i łatwe w montażu. Przed całą instalacją w trakcje tworzenia projektu warto ustalić podstawowe zasady instalacji, ustalić harmonogram prac z fachowcem. Nasze ogrzewania możesz zainstalować samodzielne ważne jest przestrzeganie staranności, wytycznych producenta oraz estetyki wykonania instalacji. ALMAR System Almar, metodą suchej zabudowy jest dla wszystkich lubiących majsterkowanie, montaż trwa w zależności od metrażu około 2-3 dni. Jest lekki przy czym nie obciąża stropu, niski -zachowuje wysokość pomieszczeń. Dlatego to dobre ogrzewanie podłogowe w drewnianym domu. Można go stosować bez wylewki betonowej to tylko ok 3-4 cm (sucha zabudowa) oraz (zabudowa mokra ) z wylewką betonową około 6-7 cm .
Jak wybrać najlepszy podkład pod panele do ogrzewania podłogowego?
W ofertach sprzedaży znajdziemy podkłady Eko z XPS, korka, maty kwarcowej oraz pianki poliuretanowej. Jednak nie wszystkie z nich sprawdzają się na wodne ogrzewanie. Warto zaznaczyć że podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe powinien dobrze przewodzić ciepło. Podkład z korka zapewniałby dobrą izolacje akustyczną ,jednak nie zda egzaminu podczas przekazywania ciepła. Dlatego podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe to zazwyczaj cienka pianka. Jego zaletą jest niewielka grubość oraz optymalne przekazywanie ciepła. Warto także dodać że podkład XPS jest opcją najbardziej ekonomiczną poprzez otwory umieszczone w płycie. Niezależnie od tego jaki podkład wybierzemy pamiętajmy o jego grubości -nie powinien on przekraczać 3mm. Tylko cieńka warstwa podkładowa zapewni dobre przewodnictwo ciepła z podłogówki.
Czy ogrzewanie podłogowe może być stosowane w starym budownictwie?
Bez żadnych problemów można zainstalować ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze w starej kamienicy. Systemy ALMAR w technologii suchej zabudowy bez wylewki betonowej są tego przykładem. Są one lekkie, niskie, nie obciążają stropów, zapewniają właściwości termiczne i akustyczne.
Doskonale sprawdzają się w starym budownictwie na stropach drewnianych systemu legarowego. Jego instalacja jest bardzo prosta, każdy majsterkowicz poradzi sobie z jego montażem. Warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe w starej kamienicy, w momencie jej sprzedaży cena dzięki temu istotnie wzrośnie. Podłogówka w systemie suchym jest najlepszym rozwiązaniem dla starych drewnianych stropów które nie posiadają zdolności nośnej oraz dla stropów betonowych gdy w fazie projektowej nie było przewidziane ogrzewanie podłogowe.
Czy można instalować ogrzewanie podłogowe w garażu?
Bardzo często zastanawiamy się, czy ogrzewanie podłogowe garażu jest potrzebne. Wszystko zależy od tego czy garaż znajduje się w bryle budynku czy jest wolnostojący.
Na plus przemawia to że mimo dużych mrozów nie będzie potrzeby odmrażania szyb ,płyny w aucie również pozostaną ciekłe ./Jeśli garaż jest również miejscem do majsterkowania ,dzięki ogrzewaniu podłogowym w garażu będzie przyjemnie wykonywać pracę. Najlepiej, aby garaż w bryle budynku posiadał oddzielne sterowanie tak abyśmy mogli utrzymywać w nim inną temperaturę ,gdyż nie ma potrzeby wygrzewać garażu tak jak pomieszczeń mieszkalnych .Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia, jeśli kiedyś w przyszłości będziesz planował rozbudować garaż w miejsce mieszkalne będziesz miał już zamontowane ogrzewanie podłogowe -warto to przemyśleć.
Czy można kłaść meble na podłogę z ogrzewaniem podłogowym?
Kolejne często zadawane pytanie. Choć systemy ogrzewania podłogowego nie wywierają wpływu na meble które są na nich ustawione to ważną kwestią jest tutaj to czy w przyszłości będzie istniała opcja przemeblowania pomieszczenia .Jeśli montujemy zabudowę np. kuchenną na stałe i mamy pewność, że będzie ona w tym miejscu zawsze wtedy nie ma sensu montowania ogrzewania podłogowego w tych miejscach. Lecz jeśli będziemy mieli w planach zmianę aranżacji warto jest zamontować systemy ogrzewania na całej powierzchni.
Czy instalować ogrzewanie podłogowe w domu drewnianym?
Jeszcze do niedawna popularna była opinia, że instalacja ogrzewania podłogowego w domu drewnianym jest droga więc nieopłacalna .Na dzień dzisiejszy na rynku są dostępne systemy, których koszt wykonania jest porównywalny z zakupem i montażem tradycyjnych grzejników. Co więcej, aby zapewnić komfort cieplny, systemy ogrzewania podłogowego potrzebują powietrza o temperaturze mniejszej o 2–3°C niż klasyczne grzejniki . Dlatego w skali roku możemy liczyć się z oszczędnością energii nawet do 15%.
Jaki styropian stosować na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, także zastosowania styropianu Np. EPS 100 lub EPS 200. Warstwa termoizolacyjna jest niezbędna dla prawidłowego działania systemu. Izolacja termiczna- styropian pod ogrzewanie podłogowe służy minimalizacji strat ciepła, które wynikają z różnicy temperatur pomiędzy gruntem a systemem . Wszystkie te wytyczne powinny być przedłożone projektem tak aby dobrać dla nich optymalnie styropian. Pamiętajmy, aby układać styropian na równej powierzchni tak aby był dobrze osadzony, nie powstały żadne szczeliny oraz różnice w wysokościach.
Czy potrzebny jest projekt ogrzewania podłogowego?
Jak najbardziej Projekt ogrzewania podłogowego jest ważnym podczas instalacji ogrzewania podłogowego . Pomaga on dobrać najbardziej energooszczędne i optymalne dopasowanie do budynku konfiguracji. Projekt ogrzewania podłogowego znacząco zredukuje zarówno cenę instalacji systemu ogrzewania podłogowego, jak i koszty eksploatacji cieplnej budynku a w przyszłości w przypadku awarii może pomóc w szybkiej lokalizacji awarii oraz jego naprawie.
Co oznacza duża bezwładność w ogrzewaniu podłogowym?
Duża bezwładność cieplna wymieniana jest zarówno wśród zalet, jak i wad ogrzewania podłogowego – To, że podłoga wolno nagrzewa się i wolno wychładza bez wątpienia utrudnia precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach i stawia wysokie wymagania wobec urządzeń regulacyjnych. Z drugiej jednak strony, duża pojemność cieplna podłogi sprzyja utrzymaniu we wnętrzach stabilnej temperatury, może być także nieocenionym atutem na przykład przy wykorzystaniu niektórych źródeł ciepła.
Najlepsze rury do ogrzewania podłogowego
Rury do ogrzewania podłogowego są jednym z głównych elementów zastosowania. Na rynku mamy wielu producentów rur lecz najczęściej używane to PEX-AL.-PEX oraz PE-RT/EFOH/PE-RT pięcio warstwowe z wkładką aluminiową i antydyfuzyjną. Występują w zwojach 200/300 mb, aby szybko i sprawnie wykonać instalację warto użyć rozwijaka.
Rury układamy w rowkach płyty systemowej lub przypinamy klipsami do styropianu. Mamy dwie metody rozmieszczenia rur układ tzw. ślimakowy oraz układ meandrowy. Rura nie może mieć żadnych uszkodzeń musi być szczelna oraz prawidłowo położona. Możesz wykonać montaż instalacji sam lecz jeśli nie czujesz się na siłach poproś o pomoc fachowca.
Czy ogrzewanie podłogowe możemy stosować pod prysznicem?
Często zadawane pytanie -nie ma nic lepszego niż ciepła podłoga w łazience jeśli chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe pod prysznicem bez brodzika z odpływem liniowym jest to możliwe -efekt ciepłej i suchej podłogi murowany.
Lecz jeśli stosujemy brodzik pod prysznicem nie ma to sensu, ciepło oddawane z podłogi nie będzie odczuwalne.
Czy instalować ogrzewanie podłogowe w sypialni?
Jak najbardziej – panuje mylne przekonanie że podłogówka w sypialni to niezdrowe rozwiązanie, w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym mamy zazwyczaj temperaturę niższą o 2 stopnie niż w pomieszczeniach z zastosowaniem samych kaloryferów – to oznacza, że temperatura przy naszej głowie podczas snu jest o jeden stopień niższa niż w całym pomieszczeniu nagrzewanym kaloryferem
Jaką wylewkę stosować na ogrzewanie podłogowe
Jeśli chodzi o tradycyjne ogrzewanie podłogowe na mokro, czyli ogrzewanie podłogowe pod wylewkę anhydrytową, to najlepszym wyborem będzie wylewka anhydrytowa – ma dobre parametry doskonale sprawdza się z podłogówką, poprawia jej funkcjonalność. Również możemy zastosować ogrzewanie podłogowe w zabudowie suchej bez wylewki gdzie wierzchnia warstwa podłogi będzie pokryta płytkami, kamieniem, panelem, parkietem, płytą gipsowo-włókienna. Skontaktuj się z nami przygotujemy dla Ciebie wycenę bez żadnych zobowiązań, dobierzemy odpowiedni system spełniający Twoje oczekiwania byś mógł cieszyć się przyjemnym ciepłem swojej podłogi.
Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe można instalować pod każdą podłogą. Jedyną różnicą pomiędzy wykończeniem podłogi stosowanym w systemie podłogowym jest przewodność cieplna materiału.
Panele podłogowe – ta syntetyczna podłoga symuluje drewno i zapewnia odporne na zarysowania wykończenie podłogi. Jest to łatwe do układania i ekonomiczne rozwiązanie. Większość laminatów nadaje się do stosowanie z ogrzewaniem podłogowym, ale przed instalacją systemu zaleca się sprawdzenie u producenta znaku użyteczności. Panele podłogowe możemy stosować w systemach mokrych ogrzewania podłogowego bardzo ważna jest jakość wylewki i przygotowanie podłoża w późniejszej fazie, nie zapominajmy że podłoga musi być wysuszona, jeśli będzie mokra zalecane jest osuszanie. Natomiast w systemie suchym ogrzewania podłogowego bezpośrednio na płytę systemową nie pomijając podkładu pod panel Xps układamy panele -jest to prostsze i szybsze w montażu.
Jak kłaść rury na ogrzewanie podłogowe
W Płytach systemowych ALMAR do ogrzewania podłogowego na sucho rury układa się meandrowo. Stosując płyty systemowe po prostu wkładamy rury w płytę bez użycia innych akcesoriów jak np. spinki .Powierzchnia grzewcza nie powinna przekraczać 120mb dzięki temu ciśnienie w rurze pozostanie optymalne .W płytach systemowych ALMAR metoda z wylewką pozwala nam ułożyć rury w system tzw. Ślimakowy -dla niego optymalny obieg wynosi 150 MB.
W jakich pomieszczeniach nie montować ogrzewania podłogowego?
Podstawową zasadą przy montażu ogrzewania podłogowego jest stopień użyteczności pomieszczeń .W miejscach takich jak salon, sypialnia ,łazienka ,przedpokój czy kuchnia ogrzewanie podłogowe jest oczywistym rozwiązaniem, gdyż przebywamy w nich często .W pomieszczeniach mało używanych, czyli np. spiżarnie ,schowki ,składziki czy część garderoby zabudowanej w tych miejscach nie ma po prostu sensu stosować ogrzewania podłogowego ze względu na ich niskie wykorzystywanie
Jaką wykładzinę stosujemy na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe można zamontować pod wykładziną dywanową, ale istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby ustalić, czy ogrzewanie podłogowe jest dobrym wyborem, Jeśli twoja wykładzina jest zbyt gruba i izolacyjna, nie poczujesz korzyści z ogrzewania podłogowego, ponieważ ciepło nie będzie w stanie przeniknąć do pomieszczenia. Zamiast tego ciepło zostanie uwięzione pod dywanem, gdzie może spowodować przegrzanie. Wszystkie wykładziny mają swoją klasyfikację, co wskazuje, jak izolujący jest dywan i czy nadaję się do ułożenia na ogrzewanie podłogowe .Opór cieplny nie może przekraczać 0,17 m2.K/W a waga runa, powinna wynosić między 1000-1300 g/m2. Zainstalowanie ogrzewania podłogowego pod odpowiednim dywanem może spowodować bardzo przytulną atmosferę. Podłoga będzie zarówno ciepła, jak i miękka pod stopami – właśnie tego potrzebujesz, gdy nastanie zimna pogoda.
Czy można montować podłogę z desek na ogrzewanie podłogowe?
Oczywiście że tak ,należy tylko zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła oraz oznaczenia producenta odnośnie montowania systemów ogrzewania podłogowego wraz z podłogą drewnianą .Choć producenci wychodzą naprzeciw opracowując nowe techniki w przypadku podłóg z drewna to pamiętajmy, że każda podłoga drewniana, parkiet będzie miała niższy współczynnik przenikania ciepła niż np. płytki ceramiczne.
Czy można instalować ogrzewanie podłogowe w miejscach użyteczności publicznej?
Jak najbardziej. Miejsca użyteczności publicznej takie jak szkoły ,szpitale biura idealnie sprawdzą się z z systemami ogrzewania podłogowego .Dzięki zamontowaniu podłogówki możemy zaoszczędzić miejsce oraz przede wszystkim zmniejszyć koszty ich utrzymania .Systemy nagrzewają się szybciej oraz są zdrowszą opcją gdyż ogrzewanie podłogowe nie powoduje unoszenia się cząsteczek kurzu w takim stopniu jak wywołują je grzejniki .Systemami ogrzewania podłogowego można również efektownie sterować co pozwala na ustawienie odpowiednich parametrów dla danej przestrzeni.
Czym jest jastrych grzewczy w ogrzewaniu podłogowym
Bardziej znaną nazwą, z która można się spotkać jest wylewka. Oba terminy odnoszą się do podkładu podłogowego, na którym następnie układane są płytki, panele czy innego rodzaju podłogi. Istnieje wiele rodzajów jastrychu – cementowy, anhydrytowy, gipsowy, magnezjowy, asfaltowy, epoksydowy. Najbardziej popularnym w zastosowaniu z ogrzewaniem podłogowym jest jastrych anhydrytowy – nie ma potrzeby wykonywania wielu dylatacji, a na powierzchni nie tworzą się odkształcenia- ma jedną dużą zaletę. Można po nich chodzić nawet po 24 godzinach od zakończenia montażu.
Jakie źródło ciepła najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym
Ogrzewanie podłogowe może współpracować z dowolnym źródłem ciepła, począwszy od tradycyjnego kotła miałowego, poprzez pompy ciepła i kolektory słoneczne. Najkorzystniejszym źródłem zasilania dla ogrzewania podłogowego są pompy ciepła- ze względu na parametry pracy pompy ciepła i instalacji ogrzewania podłogowego zazwyczaj 30-38 st. C, czyli niskotemperaturowe – to zestawienie jest idealne pod względem oszczędności w produkcji ciepła oraz późniejszego optymalnego jej wykorzystania. Również tradycyjne źródła ciepła takie jak kotły węglowe, kotły gazowe, kotły olejowe, kotły na pelet, itd. można łączyć z ogrzewaniem podłogowym . W każdej z zastosowanych konfiguracji prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja podłogowa zachowuje się w podobny sposób, gwarantując komfort i wygodę użytkowania.
Czy ogrzewanie podłogowe jest tańsze od tradycyjnego?
Ogrzewanie podłogowe, podobnie jak sufitowe i ścienne, to system ogrzewania niskotemperaturowego. Charakteryzuje się on obniżoną temperaturą czynnika grzewczego, co korzystnie wpływa na jakość powietrza oraz komfort cieplny w pomieszczeniu.
Optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach , oszczędność energii oraz możliwość współpracy ze źródłami niskotemperaturowymi jak pompy ciepła, kotłami kondensacyjnymi czy panelami słonecznymi czyni ten system korzystniejszym od tradycyjnego .Ważną cechą tego systemu jest również możliwość schładzania mieszkania, zwłaszcza latem. Kaloryfer , aby grzał, musi osiągnąć temperaturę rzędu 70 -80 stopni Celsjusza, natomiast ogrzewanie podłogowe powinno być zasilanie temperaturą maksymalną o wysokości 40 stopni – Jest to temperatura o połowę niższa niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Dzięki temu w skali roku możemy oszczędzić nawet do 35 % zużycia energii.