Chłodzenie sufitowe
Mokre systemy chłodzenia sufitowego
Regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą chłodzenia sufitowego
Ogrzewanie ścienne, jest bardzo podobne do ogrzewania podłogowego zarówno pod względem budowy, jak i działania. Zasadniczo jedną fizyczną różnicą między tymi dwoma rodzajami ogrzewania jest to, że jeden jest zamontowany w podłogach a drugi w ścianach.
CHŁODZENIE SUFITOWE Almar PRO PANEL
Panele systemowe ALMAR PRO z gipso-włókniny przeznaczone są do montażu na konstrukcji sufitów podwieszanych jak i standardowych, służące jako element chłodząco grzewczy.
Gdzie możemy stosować chłodzenie sufitowe
Chłodzenie sufitowe stosujemy najczęściej w budownictwie modułowym, tradycyjnym budownictwie drewnianym, w budynkach biurowych, budynkach przemysłowo-użytkowych oraz na przestrzeniach obiektów sportowych.
Sposób działania paneli chłodzących
Panele chłodzące chłodzą ciecz która krąży w obiegu przez co schładza się powietrze. Jest to lepsza opcja chłodzenia niż klimatyzatory lub nawiewy.
Sposób montażu chłodzenia sufitowego
Panele przykręcamy do wcześniej przygotowanego stelaża który znajduje się na suficie jako tzw. sufit podwieszany, łączymy je za pomocą szybkozłączek. Chłodzenie sufitowe najlepiej współpracuje z pompą ciepła -rewersyjną a ogrzewanie sufitowe z różnymi źródłami ciepła od pompy ciepła, źródeł ciepła na paliwo stałe, po elektryczne źródła ciepła. System chłodzenia często jest używany jako rozwiązanie wspomagające inne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. ALMAR PRO Panel może być stosowany w pojedynczych pomieszczeniach wykorzystując ogrzewanie płaszczyznowe z wysokotemperaturowym ogrzewaniem, obniżamy w ten sposób koszty inwestycji oraz wymiany starej instalacji która wiąże się z kosztami.
Są one często stosowane jako uzupełnienie innych rozwiązań ogrzewania i chłodzenia paneli promieniujących. Konwencjonalny system ogrzewania i chłodzenia sufitowego jest instalowany na sufitach podwieszanych lub bezpośrednio na suficie. W przypadku nieruchomości biurowych lub komercyjnych, aktywacja elementu termicznego jest ekonomicznym i zrównoważonym sposobem ogrzewania i chłodzenia budynków w sposób energooszczędny.
Sufity chłodzące przenoszące wodę mogą być stosowane jako uzupełnienie, jeśli systemy regulacji temperatury chłodzonego powietrza są niewystarczające. Efekt chłodzenia uzyskuje się głównie poprzez absorpcję ciepła, przy czym konwekcja jest funkcją drugorzędną.
W niektórych budynkach ludzie, sprzęt, światło słoneczne lub oświetlenie generują bardzo dużą ilość ciepła, przez co systemy regulacji temperatury chłodzonego powietrza są niewystarczające. Korzystanie z tradycyjnego systemu klimatyzacji chłodzonego powietrza może powodować zakłócenia spowodowane przeciągami itp.
Aby zmniejszyć ilość chłodzonego powietrza, sufity chłodzące przenoszące wodę można wykorzystać jako uzupełnienie systemu. Nikt nie zaprzeczy, że ciepło słońca ma bardzo przyjemny i bezpośredni wpływ w chłodne dni. Ogrzewanie sufitowe również promieniuje z góry, przy czym temperatura powietrza na dole jest łagodna. Wszystkie inne obiekty w pomieszczeniu i wszystkie otaczające je powierzchnie są również ogrzewane przez promieniowanie cieplne z ogrzewania sufitowego. Ponieważ podłoga jest izolowana termicznie, ciepło promieniowania z sufitu jest tam pochłaniane, a powierzchnia podłogi jest nawet nieco cieplejsza niż temperatura wewnątrz. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o zimne stopy przy ogrzewaniu sufitowym.
Warianty systemu
Wariant pierwszy
Posiada wyfrezowane kanały w płycie w kształcie ślimaka i zaznaczone miejsca gdzie znajduje się rura grzewcza do bezpośredniego montażu na stelażu lub suficie
Wariant drugi
Posiada wyfrezowane kanały w płycie w kształcie ślimaka zaszpachlowaną rurę grzewczą w kanałach, panel posiada dodatkową izolację w postaci wełny skalnej oraz zaznaczone miejsca gdzie znajduje się rura grzewcza do bezpośredniego montażu na stelażu lub suficie